Past Masters

The Past Masters Section contains the record of all Masters of the Company since 1889. More information can be had, when available, by clicking on those titles in bold.

2017 Miles Ashley
2016 Ian Lumsden
2015 Terry R Last
2014 Nigel J Kempner
2013 John R Dance
2012 Alderman Sir Michael Bear
2011 John E Price

2010 Thomas T Barton
2009 Andrew E Panter MBE DL
2008 Christopher M Laing OBE DL
2007 Oliver Whitehead CBE
2006 David E Laing DL
2005 John B G Carpenter
2004 John E Mills
2003 Robin L Wilson CBE
2002 A Ivan Nellist
2001 Keith C White

2000 John E Cruse
1999 Peter D M Gell
1998 John H Lelliott
1997 John W A Clugston DL
1996 John Luff
1995 J Martin K Laing (later Sir Martin Laing CBE)
1994 Ian J Dussek
1993 Vernon J Willey
1992 Alan W D Marshall
1991 Derek S Little

1990 Alan G Tate
1989 Douglas H Thornton
1988 G F J Goff
1987 Sir W Kirby Laing
1986 Philip H L Yonge
1985 Douglas J Hodges
1984 A Hugh H Olsen
1983 Eric B Cruse
1982 John Mowlem Burt
1981 Sir William A Shapland

1980 Donald F Rees
1979 Sir Graham Rowlandson
1978 R Joseph Eaton
1977 R G Price
1976 Alderman The Rt Hon Lord Mais of Wallbrook
1975 Capt B Thorpe
1974 Sir Owen A Aisher
1973 Cecil H B Khan
1972 John S Trentham
1971 Sir Frank Lord

1970 Leslie P Woolf
1969 John E Evan-Cook
1968 Vivian V L Hope
1967 W A K Faldo
1966 John F Bradford
1965 Col F E McKenzie TD
1964 Alan G Nash
1963 Norman Fiennes Foster
1962 Arthur Harris Ley
1961 George Evan Cook OBE

1960 Eric Vigor
1959 Waller Broad
1958 Cecil E Carey OBE
1957 Alderman Sir G J Cullum Welch Bt OBE MC
1956 A C H Price
1955 Col Sir Harold Smith KBE
1954 W H Pocock OBE
1953 Major R A B Smith MC
1952 Dr T Howard Butler
1951 Alan J Dussek

1950 C W Rhodes
1949 Eric Burt
1948 Sir Godfrey W Mitchell
1947 E W Lowe
1946 W T Graves
1945 Sir George Broadbridge Bt (second term)
1944 Sir George Broadbridge Bt (later Lord Broadbridge of Brighton)
1943 Major A D S Rice
1942 H Garland-Wells
1941 J Benson Bear (second term)

1940 J Benson Bear
1939 G S Roberts
1938 Sir W H Prescott
1937 M V Ely
1936 T G Marriott
1935 Evan Cook
1934 J S Killick CBE
1933 H J Mash
1932 Lt Col E J Burt
1931 F M Bond

1930 Alderman Sir W Phene Neal Bt
1929 G A J Smallman
1928 H Woodward Aston
1927 George Mitchell
1926 William Stewart MBE (second term)
1925 Alderman Sir Chas Batho Bt
1924 E G Price
1923 Sir George Mowlem Burt KBE (third term)
1922 T Dryden Cooper
1921 George Parker

1920 William Nash
1919 Thomas Richards (second term)
1918 Sir George Mowlem Burt KBE (second term)
1917 Sir George Mowlem Burt KBE
1916 Charles Sneath
1915 Fred Griffiths (no election)
1914 Fred Griffiths
1913 Thomas Richards
1912 William Stewart MBE
1911 Alderman Sir James Roll Bt (second term)

1910 Alderman Sheriff James Roll
1909 A Vian
1908 J H Scott (second term)
1907 J H Scott
1906 William Griffiths
1905 George Burt junior
1904 S Alderton
1903 Major Lewis H Isaacs (second term)
1902 Millner Jutsum
1901 William J Batho

1900 F H Cheesewright
1899 J T Gow
1898 Col E T Rodney Wilde
1897 Harry Bennett
1896 J J Griffiths
1895 Charles D W Miller
1894 Major Lewis H Isaacs
1893 J Barber Glenn
1892 George Shaw
1891 Capt J M Knight
1890 George Burt (second term)
1889 George Burt

Member Login